Trump lanserar guld-telefon och abonnemang

Från sajten:
image

Trump Mobile är här – ett nytt mobilabonnemang och en ”USA-tillverkad” mobiltelefon med Donald Trumps namn i guld. Abonnemanget, som kallas “The 47 Plan” (för att han är president nummer 47), kostar 47,45 dollar i månaden och beskrivs i pressmeddelandet som en nytänkande lösning. I praktiken rider det dock bara på nät från andra amerikanska operatörer, som AT&T och T-Mobile.

Sedan har vi så klart den nya Trump T1 Phone, som kostar 499 dollar och är tänkt att konkurrera med iPhone i USA. Den guldglänsande telefonen marknadsförs som amerikansk, men enligt Eric Trump byggs den inte i USA än. Flera medier rapporterar dessutom om betalningsproblem vid förbokningar.

Bakom satsningen finns ingen teknisk innovation – Trump-organisationen har bara licensierat sitt varumärke. I villkoren står det till och med att hela varumärkesrätten kan dras in när som helst, och inga returer accepteras.

Via: Ars Technica

Tänker på Escobar telefonen. Var väl en guldpläterad Samsung.
Men kanske blir ett samlarvärde med en Trump mobil. :slightly_smiling_face:

1 gillning

Var en guldpläterad iPhone också, precis som denna typ. :slight_smile:

Du menar som Trumpklockorna? :slight_smile:

404 Media provade att förbeställa :blush:

I tried to pre-order the phone and pay the $100 downpayment, hoping to test the phone to see what apps come pre-installed, how secure it really is, and what components it includes when it comes out. The website failed, went to an error page, and then charged my credit card the wrong amount of $64.70. I received a confirmation email saying I’ll receive a confirmation when my order has been shipped, but I haven’t provided a shipping address or paid the full $499 price tag. It is the worst experience I’ve ever faced

1 gillning

Köpa en kinaillverkad telefon brandad som made in us och av en person som inte gillar telefoner :rofl::rofl::rofl:

3 gillningar

Från sajten:
image

När Trump Mobile lanserade sin första telefon T1 Phone 8002 (guldversionen) så marknadsfördes den som ”Made in USA”. Men nu har all tillverkningsinformation plockats bort från hemsidan. Istället står det att telefonen är “designed with American values in mind” och att det finns “American hands behind every device” – formuleringar som är patriotiska, vaga och utan konkreta löften.

Skärmstorleken har också minskat från 6,78 till 6,25 tum och informationen om RAM-minne (tidigare 12 GB) är nu helt borta. Lanseringsdatumet som först var satt till september har ersatts med ett mer osäkert “senare i år”. Inga kommentarer har ännu kommit från Trump-organisationen, men det ser ut som att leverantören kan ha bytts ut.

Kort sagt: vad T1 Phone faktiskt är eller blir förblir oklart.

Källa: The Verge

4 gillningar

Linus försökte ringa men går kanske inte utanför USA :grin:

Frågan är om det kommer en mobil alls?

De missade 2025 deadlinen:

https://www.phonearena.com/news/trump-mobiles-t1-phone-has-been-hit-with-yet-another-major-setback_id176979

2 gillningar

En prototyp är uppvisad nu:

1 gillning

Högre pris och inte tillverkad i USA. Borde ju vara pinsamt för Trump att den inte blir tillverkad i USA, men han berörs väl i och för sig inte av verkligheten.

Beror det högre priset på tullar? :sweat_smile:

4 gillningar

ETTD!

1 gillning

Kan tänka mig att tillverkningen blir i Indien eller Vietnam. Sen sätts den i kartong i USA.

Då kan de hävda att lite är gjort i USA. Men alla detaljer får man nog veta snart.

1 gillning

Ja troligen. Men man får fortfarande inte tillbaka sina 100 USD om man vill avbeställa :blush:

Vill man beställa? :joy:

2 gillningar

Trump mobilen kan vara baserad på en HTC modell:

Jag minns min första HTC, Desire. Hade en vit! Android 2.1! Gillade den och hade den runt 4 år innan jag bytte.

2 gillningar

Hade en HTC One, det var fina grejer.

3 gillningar

HTC Hero här :heart_eyes:

1 gillning