Den nya majoriteten i Stockholms Stad går tufft fram mot billismen. Bland annat vill man att endast elbilar skall tillåtas i innerstaden från och med 2026.
Men förändringen kommer påbörjas redan 2024. Gata efter gata kommer bli en så kallad miljözon klass 3. Det betyder att endast rena elbilar och gas-bilar med mycket låga utsläppt får köra där. När det kommer till tung yrkestrafik accepteras hybrider. År 2026 kommer förbudet mot fossila bilar gälla från Johanneskyrkan på Norrmalm ner till och med Gamla Stan. Framförallt innefattar det även området runt Centralstationen och Cityterminalen.
Skiss på området man vill göra till Miljözon 3. Källa: Miljöpartiet Stockholm
Men flera vägar kommer inte acceptera någon biltrafik överhuvudtaget utan i stället bli cykel- och gånggator. Målet är att få ner biltrafiken med 30 procent.
Det hela presenterades under torsdagen av den nya majoriteten i huvudstaden. Den består av S+V-MP.
Stockholm ska bli en grön promenadstad och Europas främsta cykelstad och vi ska se till att bussarna kommer fram snabbare, och skapa utrymme för sådant som stockholmarna efterfrågar, såsom mer träd och grönska. Vi ska göra Stockholm till en stad för människor – sade Miljöpartiets nya borgarråd Åsa Lindhagen på en pressträff under dagen.
Även med egen majoritet kan sådana här stora förändringar ta tid att processa igenom men det är inte helt omöjligt att förslaget blir verklighet. Det är till och med högst troligt.
Så blev det en klassfråga att köra bil i stan plötsligt. Jag är helt för att minska biltrafik i innerstan, men jag tycker man kan stoppa all biltrafik. Fatta vilken skillnad det skulle kunna bli om större städer inte är inrutade av ett vägnät
Man kan väl köra där utan att bo där? Det brukar jag göra. Men vi får nog ser mer och mer av detta framöver. Tur man är så gammal att man snart inte får köra längre, hoppas de släpper in färdtjänst i innerstäderna.