Fick just ett email från Ubiquiti om att de har blivit hackade, de vet inte vad som man kommit åt för information, men rekommenderar byte av lösenord.
Emailet ser helt riktigt ut, inget lurendrejeri.
Har inte fått något mejl och jag jag också konto hos dem. Eller är det deras forum som blivit hackat?
Vad är det för e-postadress som avsändare?
Ja alla som kör Ubiquiti har fått/får det.
Jaha… Säkert bara för att jag nyss anslutit mig till Unifiklanen…
Om alla har fått det så borde jag också ha fått det.
Läs igen vad jag skrev, du får vänta, var inte så ivrig.
Extremt dåliga på att informera.
Men är det äkta eller fejk?
Ubiquiti har bekräftat, se katho’s länk ovan
Många på det forumet som inte känner sig säkra. Nu kan ju det vara amatörer eller nötter. Men även Unfikontot uttrycker ju sig extremt vagt.
Gäller det alla som har Ubiquiti produkter? Jag vet inte ens om jag har ett konto hos dem då jag kör Amplifi.
Gäller väl de som använder Cloud eller deras Community (forum), som jag.
Det går att skapa ett konto hos dem med AmpliFi om man vill komma åt den remote. Går även att logga in med Apple, Google och Facebook.
Då är det lugnt då jag inte aktiverat fjärrstyrning.
Passa på att aktivera 2FA när ni byter lösenord. Och kom ihåg att om ni aktiverat fjärrstyrning via cloudkey så är 2FA automatiskt avaktiverat.