Withings börjar ta betalt för att synka hälsodata till Apple Hälsa

Från sajten:
image

Hälsotechföretaget Withings som bland annat gör smarta vågar är i hetluften då de har tagit en funktion som tidigare varit gratis och nu vill ha betalt för den. Från och med den 13 oktober måste alla som skapar ett nytt Withings-konto betala för ett Withings+-abonnemang om de vill kunna synkronisera sina hälsodata automatiskt med andra appar såsom Apple Hälsa och Google Health Connect. Abonnemanget ligger på cirka en hundralapp i månaden och köper du till exempel en ny smart våg så är de snälla nog att bjuda på en månad kostnadsfritt.

Om du redan har ett Withings-konto kommer synkroniseringen att fortsätta vara gratis. Det är kopplat till ditt konto och inte till produkterna så skulle du köpa något nytt från bolaget kommer synkroniseringen fortfarande att fungera. Som ni säkert kan räkna ut är folk på internet inte speciellt nöjda över detta och många tror att Withings kommer att göra samma sak som många andra företag och fortsätta hålla det gratis för gamla kunder under en period för att sedan börja ta betalt även av dem. Att behöva betala strax över 1 000 kronor per år för att synka sina hälsodata känns minst sagt som ett märkligt beslut från Withings som med största sannolikhet kommer att bita dem i rumpan.

TheVerge

3 gillningar

Plötsligt blev Apple TV prisvärd. :joy:

5 gillningar

vad bör man ha istället?

bra smart våg som synkar till Apple Health så man slipper andra appar

Ofattbart dåligt, samma corporate greed som Adobe m.fl. Får lust att returnera mina produkter nu som jag precis köpt.

Jag har en från Eufy som gör exakt samma lika som min tidigare Withings. Brukar vara riktigt bra deals på Amazon emellanåt också.

byggde en dashboard i HA så var problemet löst :stuck_out_tongue:

Inte okej! Löjligt och dumt, nu har jag ett konto redan men om de skulle inför en kostnad för gamla konton så skulle jag snål som jag är mata in datan själv de få gånger jag väger mig istället.

2 gillningar

Kommer definitivt se mig om efter annat märke när det är dags att uppgradera.

Gäller det även deras blodtrycksmätare? I så fall blir det en från en annan tillverkare nästa gång.

1 gillning

Har konto sedan länge så det är gratis. Men så dåligt det synkar så kan jag knappt rekommendera Withings alls numera.

Jag har också märkt det på blodtrycksmätaren och termometer. Riktigt störande faktiskt.