Mark Gurman berättar i sitt senaste nyhetsbrev att den kommande MacBook Pro kan bli betydligt lättare att ta med sig. Apple ska ha fokuserat på att få ned vikten genom att göra flera komponenter mindre men exakt hur mycket lättare den blir vet vi inte. Utöver detta så blir det en hel del andra ändringar så som tunnare design, OLED-skärm med touch och en dynamisk ö istället för den rätt stora flärpen vi har längst upp i toppen.
De kommer utrustade med M5 Pro och M5 Max och de ryktas visas upp och lanseras senast nästa månad och Apple ska även ha anpassat macOS Golden Gate för den kommande touchskärmen.
Apple har lagt till nya funktioner för pekgester i den senaste betaversionen av macOS 27.2. Kod i bland annat Safari, Bilder, Anteckningar och Quick Look innehåller nya verktyg för att känna igen tryck, drag och andra pekskärmsgester.
Det kan vara ännu ett tecken på att Apple förbereder en MacBook med pekskärm, men det kan finnas en annan förklaring. macOS Golden Gate har redan stöd för pekinmatningar via Sidecar, där en iPad används som skärm till en Mac och de nya funktionerna kan vara en vidareutveckling av det stödet.
En OLED-modell som enligt rykten kan heta MacBook Ultra sägs kunna lanseras redan i slutet av 2026. Den ryktas bli tunnare och lättare än dagens modeller samt få Dynamic Island och Apples M5 Pro- eller M5 Max-chip.