Undrar vem som sätter priserna? Om det är arrangören och dom säljer ut ändå är det ju till viss del förståeligt men hela poängen för NHL med Global Series är ju att marknadsföra NHL utanför Nordamerika och då borde dom ju försöka hålla nere priserna och göra det tillgängligt för fler.
Men $300 för en NHL-match i Boston är inget ovanligt så kanske tycker NHL att det är vettiga priser.
Edit: Genomsnittligt pris för en Bruinsbiljett förra säsongen var $310
Vad är en normal genomsnittslön där? Gissar på att det är något högre än ~35k som verkar vara typ genomsnittet i Sverige. Sen ska det ju förvisso betalas försäkringar och sånt på annat sätt än i Sverige, samt att det förmodligen är dyrare rent generellt att leva där så lönerna behöver vara högre.
mm, tänker att som @Gurra också skriver att de ska marknadsföra NHL utanför nordamerika så blir det lite trist/fel med de priserna. Men absolut, blir fullsatt ska jag vara tyst.
@Gurra mm boston ligger i topp. Toronto borde ta Stanley Cup snart, de kan verkligen ta betalt.
Pens och Preds måste dela påt... då är vi upp norr om $300
Oavsett lag tycker jag det skulle vara häftigt att gå på Garden och kolla på Rangers. Inte för att jag nödvändigtvis håller på Rangers, men har fått för mig att det ska vara ett häftigt ställe att se. Men med de där priserna skulle jag nog tänka både en och tre gånger innan jag köpte en biljett.
Kollade biljetter till Chicago Blackhawks mot Toronto Maple Leafs i november nu. Det finns biljetter från 78 dollar till 497 dollar beroende på hur bra platser man vill ha.
En genomsnittlig tjänstemannalön är rejält mycket högre än i Sverige, skulle gissa dubbelt så hög (med ungefär samma skattetryck som i Sverige i Massachusetts), men å andra sidan fler som tjänar mycket sämre.
Till stor del beror det ju på marknad. Topp-5 är original six teams så hockeytokiga fan, dessutom stora städer där det mesta är dyrt.
Mitt problem är det finns för få biljetter som är under $100 och även rund den prispunkten så ska man ta hela familjen, parkera dyrt, kanske äta och dricka lite då kostar en kväll på hockey som en mindre semesterresa. Med 82 grundspelsmatcher och extremt rika klubbar borde man kunna se till att en hockeyupplevelse är mer tillgänglig.
Ett av problemen, i dom stora marknaderna är att arenorna är relativt små, MSG tar 18 000 på hockey, TD Garden drygt 17 000 och så ser det ut runt hela ligan och nästan alla matcher är utsålda.
Då är säsongen igång på riktigt. Kul! Har inget att säga om spelet efter bara sett Bruins öppningsmatch igår.
Största som hänt på sistone är väl McDavids tvåårskontrakt med Oilers. 12,5 millar om året, satan så billigt. Hoppas verkligen att han får vinna en Stanley Cup under dom åren och sen kan skriva 8 X 25 miljoner någon annanstans (tillbaka hem till Toronto kanske?).
Haha, nej det kan jag inte tro. Dom lyckades på nåt sätt spela över sitt eget fönster för två säsonger sen. Av dom gissningar jag läst tar dom sig till slutspel, endera sist i Metropolitan eller som wild card.
Såg Pens @ Rangers. sen Rangers @ Pens. Rangers var lite utspelade första matchen, sen bra vinst över pens på returen.
Svängit i början på säsongen.
Pens tidigare coach Mike Sullivan är ju båset rangers nu istället, kul öppning för Mike.
Pens känns som ett kul lag i år. Kan gå rätt bra. Brazeau har verkligen spelat bra. redan 3 mål. mot 3 poäng på 19 matcher wild förra säsongen. Kindel fick göra mål som rookie nu också, kul!
Ja, det är helt omöjligt att avgöra vem som är bra såhär i början på säsongen. NHL har verkligen lyckats skapa en extremt jämn liga där nästan alla lag har chans på slutspel.