Med minimal budget men imponerande prestanda har kinesiska DeepSeek gått om de amerikanska AI-jättarna.
Den kinesiska startupen DeepSeek har med sin AI-chattbot nått förstaplatsen på Apples App Store – och rört om rejält i Silicon Valley. Trots att företaget haft en bråkdel av resurserna jämfört med jättar som OpenAI och Meta, levererar deras AI likvärdig prestanda.
Med bara 10 procent av de avancerade grafikkort som konkurrenterna använder har DeepSeek satsat på mjukvarans optimering. Resultatet är en öppen källkodsmodell som hyllas för både användarvänlighet och pålitlighet.
Effekterna är redan märkbara – amerikanska techaktier föll tungt, med Nvidia som tappade över 300 miljarder dollar i marknadsvärde. DeepSeek visar att teknisk innovation inte kräver oändliga resurser – bara lite nytänkande.
OpenAI misstänker att det kinesiska AI-företaget DeepSeek olovligen använt deras teknologi för att träna egna modeller.
Enligt Bloomberg upptäckte Microsofts säkerhetsteam att stora mängder data hämtades via OpenAI:s utvecklarkonton i slutet av 2024. OpenAI misstänker att dessa konton har kopplingar till DeepSeek och att företaget använt kunskap från OpenAI:s AI-modeller för att skapa egna, billigare alternativ.
Ironiskt nog är detta en metod som OpenAI själva använt genom att träna sina modeller på enorma mängder webbinnehåll utan direkt medgivande. Nu pågår en utredning där både OpenAI och amerikanska myndigheter vill skydda sin teknik från att hamna i händerna på kinesiska konkurrenter.
DeepSeeks framgångar har påverkat aktiemarknaden. Efter att appen gick om ChatGPT på App Store sjönk Nvidias aktier med över fem procent, vilket motsvarar ett marknadsvärde på cirka 6 000 miljarder kronor. Aktien återhämtade sig dock delvis senare.
Jag har testat den. Inte sett nåt den kan göra som inte ChatGPT, Claude, Gemini etc kan göra. Och den är dålig på svenska jämfört med ChatGPT, Claude, Gemini. Tror det är mest syntetiska benchmarks där vissa står ut, inte så mycket i vanlig testning. Och den har t.ex inget röstläge, det använder jag hela tiden med ChatGPT.
Deras reasoning modell visar sig prestera liknande gpt-o1 modelln, men är open source och kostanden via API är ca 98% lägre är gpt-o1 så den är lite hypad just nu
Jäklar, NVIDIA nere 16% för stunden. Vadan detta? USA gör väl allt för att de själva vinner AI-racet mot Kina, och att det nu finns starka konkurrenter gör väl bara att USA kommer köpa ännu fler NVIDIA chip?
Många ser nog chansen att ta hem och realisera vinsten i Nvidia-aktien. Deepseek använder ju Nvidias H800-chip så det är fortfarande Nvidia-kretsar om än billigare varianter med kanske lägre marginal. Tror bara det är en naturlig hicka och att Nvidia kanske inte kommer rusa lika snabbt framöver utan snarare tuffa på.
Due to large-scale malicious attacks on DeepSeek's services, we are temporarily limiting registrations to ensure continued service. Existing users can log in as usual. Thanks for your understanding and support.