Bilvärlden har redan sagt sitt om all förbannad touch överallt och är du en av dem som saknar ett ordentligt tangentbord där man kan känna vad man faktiskt trycker på så har Clicks visat upp sitt nya fysiska tangentbord till mobiler. Power Keyboard har ett inbyggt batteri på 2 150 mAh som även kan användas som powerbank och det sugs fast mot telefonen med MagSafe eller Qi2. Tangentbordet kan justeras i olika utdragbara lägen för att passa mobiler i olika storlekar och det går även att använda helt fristående på ett bord om så önskas.
Om man vill kan man även koppla upp tangentbordet till allt från en tv till en surfplatta och detta görs med Bluetooth och prislappen för ett fysiskt tangentbord som funkar till allt? 109 dollar men om man förhandsbokar går det att få för 79 dollar dock inte med svensk layout men vi hoppas att det kommer.
Jag skulle tänka mig en, hemma blir det mest surfplattan. En liten och lätt mobiltelefon i farten skulle passa bra. Frågan är hur funkar den att skriva med å, ä och ö?
Hade helt missat att de tagit hjälp av Niagara launcher
Wow, älskar Niagara launcher på jobbeluren, har haft det nu i kanske 6 månader och betydligt bättre och mer produktivitet. Men hade aldrig haft det på min privata lur
Antagligen dåligt. Jag hade en Blackberry som andra telefon under en kort period för 15 år sen men minns inte ens om jag försökte skriva på svenska med den.