100 000 appar är redan optimerade för iPhone Duo

Från sajten:
image

Det har bara gått två veckor sedan Apple släppte sin första vikbara iPhone, men redan nu har över 100 000 appar anpassats för iPhone Duo. Enligt Apple tillkommer dessutom tusentals nya optimerade appar varje dag.

Bland apparna som redan fått stöd hittar vi Netflix, YouTube, Instagram, WhatsApp och flera av Microsofts Office-appar. Anpassningarna gör att apparna kan utnyttja hela den vikbara skärmen, med bland annat flera kolumner och kontroller som flyttats till statusfältet. Optimerade appar får också en särskild märkning i App Store.

Men allt är inte på plats ännu. Populära appar som Duolingo, Google Docs, Google Home, Microsoft Teams, PayPal och Steam saknar fortfarande fullständigt stöd. De fungerar visserligen på telefonen, men äldre appar kan visas med stora svarta kanter istället för att fylla hela skärmen.

Apple har även lagt till stöd för Apple Pencil (USB-C) i iOS 27.2, vilket öppnar för att rita och anteckna direkt på den stora innerskärmen.

Via: Macrumors.

snabbt jobbat.

Undrar om alla iPad appar kommer fungera / fungerar på Duo... föresten...

Det är inte iPad-versionen av apparna som Duo kör. Det är iPhone-versionen som måste anpassas.

Just det, tänkte det skulle vara trevligt att t.ex. kunna dra igång Affinity eller andra appar som bara finns på iPad OS, som då enbart skulle fungera på stora skärmen. Men förstår att Apple inte går den vägen.

Men blir väldigt märkligt att inte kunna köra iPad appar på en Duo.

Då jag tänker att en duo ska kunna ersätta en mini.

Lyssnade på en podd.. där de kom in på pris …en iPhone Pro och en iPad mini har ungefär samma pris som en Duo. Men kan inte riktigt ersätta dom… men det pratade dom aldrig om.

Så tänker inte Apple. Du ska ha alla enheterna. :slight_smile: