Varken Xbox eller Nintendo förändrar priser efter Sonys prishöjning

Från sajten:
image

Det ser ut som att Sony blir ensam på marknaden med att höja priset på deras senaste spelkonsol.

Tidigare i veckan meddelade Sony att deras Playstation 5 ökar i pris med ungefär en femhundring. Detta till följd av det ekonomiska världsläget som driver upp kostnader. När världen nu riktar sina ögon mot Sonys konkurrenter för att se vad deras nästa steg blir så verkar det som att de är nöjda med prislappen.

Nintendo confirms that there are no plans to raise the price of the Nintendo Switchhttps://t.co/RuwVYTaisk pic.twitter.com/VTOxARO8dw

— Nibel (@Nibellion) August 26, 2022

Microsoft som har en större ficka att plocka ur har ingen stress till att höja priset när deras största konkurrent just blivit ännu dyrare. Strax efter att Microsoft meddelat att deras prislapp förblir orörd så gick även Nintendos VD ut med att priset förblir oförändrat.

Via: Forbes

Den här generation kommer Microsoft vinna så hårt.