Testade nya carplay

Verkar som att den nya menyn inte fungerar med Waze :unamused:

Hur menar du? Waze funkar kanon för mig.

Fick inte in den i nya “split” funktionen

Nej, det går inte.

Aha! Nej den fick jag bara i Apples Kartor

Tack !
Då var det inte bara jag…

Lite off topic eftersom jag sällan kör Waze, men jag tycker nya CarPlay känns grymt än så länge. Det var den av iOS13-featuresarna jag såg fram emot mest.

1 gillning

Varför väljer man något annat än Waze :thinking:

1 gillning

Erkänner villigt att jag inte kör med navigation speciellt ofta. Vad är uppsidan med Waze? I dom tester jag sett är förmågan att undvika trafik som ett lotteri mellan Apple Maps, Google Maps och Waze.

Möjligt att även andra har dessa funktioner som jag uppskattar:

Bra varning för olyckor och liknande

Bra varning för fartkameror

Visar påbjuden hastighet och verklig(gps) hastighet

Testade Google Maps när den kom till carplay, den visad kö vid vanligt rödljus :smile:

1 gillning

Ah, beror alltså till stor del på vad man har för bil.

Fartkameravarning och påbjuden hastighet fixar min bil väldigt bra även utan CarPlay och fungerar även när jag är inne i CarPlay.

De gånger jag öppnar Waze är när det verkar vara en stor olycka framför mig och där är Waze klart överlägsen i att visa uppdaterad info om vad som pågår och hur långt fram det sträcker sig i och med att det är crowdsourcad info.

Men som med så mycket är det antagligen en smakfråga.

Vet inte om jag hamnat i rätt tråd. Vet någon t.ex. @Esse varför Carplay inte funkar via usb c i bilen. Jag kör ju EV6. Är det alltid en viss dedikerad port, i mitt fall usb-a porten.

Vad säger manualen? För mig är det endast en USB-a som fungerar för CarPlay

Manualen är som en bibel och den digitala har jag inte lyckats få ner.

Tack! fick ner den men hittat inget när jag söker.

Nä inte jag heller. Hur många USB-portar har du?

En A och en C fram och två C inbyggda i förar-och passagerarsätet

Då får du prova A och C porten fram vilken som är den dedikerade porten för Car Play. Men med största säkerhet är det A

Detta hittade jag.

Our EV6’s have only a single Data USB Port and it’s the lone USB A Port. All of the USB C Ports are Power Only.

1 gillning