Tesla värsta bolaget på Svarta listan

Från sajten:


Tesla är det bolag som är skyldig sina kunder mest pengar – i alla fall om vi räknar antal ARN-ärenden där ett och samma företag inte följt nämndens rekommendationer.

Totalt sätt är värdet på de fem aktiva fallen runt 2 miljoner – det monetära värdet blir så högt på grund av att i flera av fallen handlar det om återköp av bilar med priser som varierar mellan 600 000 upp till över 800 000 kronor styck.

Ihop med ett äldre fall handlar det om totalt åtta fall där Tesla valt att inte följa Allmänna Reklamationsnämnden – därmed ökar skulden till kunderna med ytterligare någon miljon.

I några fall handlar det om brister i avtalstexten som gjort att ångerrätten förlängts med 12 månader. I andra fall är det reperationer som inte hjälpt utan snarare förvärrat situationen samt utlovade funktioner som inte levererats så som fungerande parkeringssensorer och automatisk parkering.

Att följa Allmänna reklamationsnämndens råd är kutym för alla seriösa företag – Tesla står ensamt bland de stora återförsäljarna och direktsäljande biltillverkare att inte göra det. Att följa nämndens råd är ett krav för att få vara med i Mobiliy Sweden – biltillverkarnas och importörernas branschorganisation. Men det gäller bara medlemmar som gick med efter 2019. Det är i alla fall så vi tolkar Mobility Swedens på frågan varför Tesla kan vara medlem trots att de inte följer Allmänna reklamationsnämndens råd.

Mobility Sweden uttalar sig aldrig om enskilda medlemmar.

2019 uppdaterades våra Kriterier för medlemskap med ett antal krav i samband med att småserietillverkare ville bli medlemmar. Dessa nya kriterier för nya medlemmar har inte beslutats för de företag som blev medlemmar före 2019. Mobility Sweden har idag inga medlemmar som bryter mot våra stadgar och därmed inga uteslutningsärenden – Mattias Bergman, VD Mobility Sweden.

Kräver sekretessavtal

I flera fall har ärenderna gått vidare till domstol och i ett fall har Tesla fått en dom mot sig – Tesla överklagade då till Hovrätten men drog tillbaka överklagan och förlikade sig med kunden i stället. Det samma verkar gälla i andra fall – Vi Bilägare har pratat med flera kunder som inte ville ge några svar med hänvisning till just sekretessavtal.

Vill troligen inte skapa prejudikat

Tesla verkar ha en medveten process som börjar redan innan Allmänna reklamationsnämndens hinner ge sin rekommendation. Inte helt sällan har det handlat om återbetalning av bokningsavgiften på 2500 kr. Tidigare ville inte Tesla betala tillbaka den till privatpersoner som avbokade sin beställning. Men det måste de enligt distansköplagen.

När kunderna tagit det hela till Allmänna reklamationsnämnden har de gått med på att betala tillbaka. Därmed har det avskrivits innan nämnden har kunnat ge något råd. I större fall har Tesla fått ett råd mot sig men valt att inte följa det. Tar kunden sedan det vidare till domstol så väljer de att förlika där sekretess är en del av avtalet.

På så sätt skapas inga riktiga prejudikat i ärendena som andra kunder kan hänvisa till.

De åtta fallen

  • 2020/21 – Trasiga lyftpunkter gör att Arn rekommenderar Tesla att ta tillbaka bilen helt.
  • 2021-03-16 – Björns Teslas rutor går ner av sig själv och problem med spökbromsningar samt en rad elrelaterade fel. ARN tar inte ställning i sakfrågorna men konstaterar att Tesla inte visat att de informerat om ångerrätten på 14 dagar och därför förlängs den med 12 månader. Och Björn kan därför ångra köpet trots att det gått flera månader sedan han fick bilen.
  • 2023-12-28 – Mikael har problem med att grus från vägbanan blästrar delar av karossen. Detta på grund av felaktigt monterade dörrar. ARN håller med och rekommenderar Tesla att avhjälpa felet – fixa dörrarna och lackera om skadorna.
  • 2024-03-14 – Jacob köpte Uppgraderad Autopilot och fick besked att de funktioner som utlovades men som inte ännu var tillgängliga skulle komma inom någon månad – summon och smart summon. Det gjorde de inte. Jacob har därmed rätt att få tillbaka närmare 40 000 kr.
  • 2024-03-22 – Listerna i Thomas Tesla repar lacken i dörröppningen när det samlas smuts i listorna. Känt fel hos Tesla enligt Thomas. Själva sakfrågan utreddes inte men då Tesla även här hade fel i sitt köpeavtal förlängdes ångerrätten med 12 månader. Thomas har därför rätt att ångra köpet helt.
  • 2024-03-26 Emils Tesla Model Y Performance läckte in vatten i bagageutrymmet – trots 5 försök har inte detta fixats – dessutom har det blivit olika kosmetiska skador på bilen vid varje reperationsförsök. Emil har rätt att häva hela bilköpet.
  • 2024-06-27 – Eric var missnöjd med räckvidden för sin Tesla i kyla och ångrade sitt köp enligt 14 dagars ångerrätt. Dock verkar han varit lite sen med att skicka in brevet så egentligen hade han inte rätt att ångra sig. Inte heller är missnöje med räckvidd skäl att få häva ett köp enligt tidigare ARN-domar. Men då Tesla på den tiden hade ett fel i sin text om ångerrätt (att den gällde från och med bilen var tillgänglig, inte från och med när den hämtades) förlängs ångerrätten med 12 månader. Eric har därför rätt att häva hela bilköpet.
  • 2024-07-05 – Filippos provkörde en Tesla som hade parkeringssensorer och blev lovad att även den bilen han sedan köpte skulle ha likadan funktionalitet. Så är inte fallet med det kamerabaserade systemet. Filippos har därmed rätt att häva hela sitt bilköp.

 

3 gillningar

Undrar om inte @Esse är värsta journalisten på Teslas svarta lista. :rofl:

4 gillningar

Först Elon Musk som är som han är. Tesla strejken och det här också.
Ser inte så lovande ut för varumärket direkt.

1 gillning

Någon måste ju ta kulan. :joy::joy:

@Esse jobbar inte för att komma tillbaks på inbjudningslistan. :joy::joy:

Bra jobbat.

1 gillning

hehe har nog aldrig varit på den :slight_smile:

Fick du inbjudan till att köra senaste Teslan?

Nej och dessutom underkänns ca 30 procent av alla 4 åriga Tesla i besiktning

Uselt och riktigt dåligt :-1:t3:

Men länge nu har ju Tesla endast varit intresserade av att sälja nya bilar och noll intresse för eftermarknad och service

Enda chansen är att han köper den, det kostar att vara kritisk journalist. :joy::joy:

@Esse har ju dock en Tesla. Om den är köpt eller flretagsleasad låter jag vara osagt.

Det vet jag att han har med det var ju prat om den senaste.

Nej radiotystnad därifrån.

Fegisar!

Ämnet togs upp i Plånboken i P1 nu i veckan.

Tesla tystar kunder som anmält företaget till Allmänna reklamationsnämnden. I flera fall har bolaget gjort upp med kunderna själva istället och fått dem att skriva på sekretessavtal. Intervju med Klas Skarin, som granskat detta för tidningen Vi Bilägare.

2 gillningar