Det familjeägda italienska företaget Smeg har tillverkat vitvaror och kökstillbehör i många år, och nu tar de steget in i en bubblande kategori – kolsyremaskiner.
Smeg Soda Maker är en riktigt stilren och elegant kolsyremaskin som finns i fyra olika färger: matt vit, matt svart, Emerald Green och Storm Blue. Den erbjuder tre olika kolsyrenivåer, inspirerade av den italienska dryckeskulturen:
- Leggermente frizzante – En mild kolsyrenivå som lyfter smaken på vin och eleganta måltider.
- Frizzante – Medelstark kolsyra som förstärker smakupplevelsen i måltider.
- Molto frizzante – En intensiv kolsyrenivå, perfekt för cocktails och uppfriskande drycker.
Med Smeg Soda Maker får vi en 800 milliliters flaska tillverkad av 50 % återvunnet material, som dessutom tål att diskas i maskin. När flaskan är fylld med vatten och fastsatt i maskinen justerar vi kolsyrenivån genom att vrida kontrollratten på framsidan medsols. I botten finns en magnetisk droppbricka som tar hand om spill, och som grädde på moset är den kompatibel med de flesta skruvanslutna CO2-cylindrar som finns i butik så ingen egen lösning här inte.
— Vi på Smeg är otroligt stolta över att kunna presentera en helt ny produkt i vårt sortiment av köksprodukter – vår första kolsyremaskin. Med Smeg Soda Maker förenar vi elegans och innovation i en produkt som kombinerar sofistikerad design med avancerad funktionalitet. Vi ser fram emot att inspirera våra kunder till en stilfull och skräddarsydd dryckesupplevelse, varje dag, säger Henrik Jarl, Marknads- och kommunikationschef på Smeg Nordic.
Lansering sker den 1 april och den kommer att gå att köpa på Smegs hemsida, i deras concept stores i Stockholm, Malmö och Köpenhamn samt hos Bagaren och Kocken och prislappen ligger på 1 995 kronor.
Galleri



