Secuyou lanserar smart altandörrslås med Matter

Från sajten:
image

Våra altandörrar har inte fått vidare mycket kärlek genom åren när det gäller smart hem-integrationer. Nu ändrar Secuyou på detta med sin Matter-version.

Danska företaget Secuyou tar täten när det gäller smarta lås för altandörrar. De är först ute med en version som har stöd för Matter vilket innebär att det fungerar med de större plattformarna för smarta hem. Secuyou Smart Lock Matter använder Thread för kommunikation och låset finns i olika varianter för såväl vänster- som högerhängda dörrar samt i två olika färger.

För att låset ska fungera krävs att det finns en Thread Border Router i hemmet vilket kan vara exempelvis en Apple HomePod mini. Låset använder två stycken AAA-batterier för drift och är tillverkat i metall. Secuyou har varit med ett tag när det gäller smarta lås för altandörrar men använde sig tidigare av protokollet io-homecontrol för kommunikation vilket sedan ersattes med Bluetooth.

Rekommenderat pris för Secuyou Smart Lock Matter är 2 499 kronor och mer information finns att läsa på hemsidan.

Källa: HomeKit News

:+1: Lite detta jag letat efter / väntat på. Sen var det lite dyrt, om man vill ha ett yttre handtag så kostar det ytterligare 749 kr

Man får även fundera lite på kvaliteten här. De flesta elektriska batterihandtag jag tittat på har väldigt låg kvalitet och bryts tämligen enkelt sönder för hand. Använder Assas egna generation två idag. Batteri och kod men ingen 'smart' funktion.

Secuyou Smart Lock er samlet og produceret i Danmark. De ydre dele konsol og handtag er produceret i Sverige, printet bliver lavet i Danmark. Vi står naturligvis inden for produktets gode holdbarhed og kvalitet..

Hej Garda, hvis du har et udvendig handtag kan du genanvende det og kun skifte på den indvendig side.

Just det :slight_smile: Så kan man ju göra. Tack.

Du kan se her om låsen passer Här passar ditt nya Smart Lock – Secuyou SE eller sende billeder til os på vores chat.. så tjekker vi det for dig