Samsungs kombinerade tvättmaskin och torktumlare börjar säljas i Europa under fjärde kvartalet. Bra för de som är trångbodda och vill frigöra lite utrymmet i hemmet.
Inför den stundande elektronikmässan IFA 2024 i Berlin som drar igång till helgen vill även Samsung komma med lite nyheter. Deras allt-i-ett-tvättlösning, Samsung Bespoke AI Laundry Combo som visades upp förra året kommer nu att lanseras i Europa. Att kombinera olika enheter är något vi antagligen kommer att se mer av i Europa framöver då inte alla lägenheter som byggs har samma utrymme som tidigare.
Samsung Bespoke AI Laundry Combo är en kombinerad tvättmaskin och torktumlare som tar mindre plats än separata enheter. Den har en 7″ inbyggd LCD-display för hantering och använder sig av AI för att nå ett bra resultat och för att spara energi. En mängd olika sensorer används för att optimera varje omgång tvätt vilket också förenklar för användaren.
Den inbyggda displayen visar information som pågående tvätt- eller torkcykel, återstående mängd tvättmedel samt energiförbrukning. Med hjälp av maskininlärning kommer enheten också att lära sig användarbeteendet och kan därigenom rekommendera olika tvättcykler. Givetvis finns också en koppling mot SmartThings så att det smarta hemmet blir lite smartare. Med hjälp av Samsungs röstassistent Bixby ska det också gå att interagera med enheten.
Källa: Pressmeddelande