PlayStation sänker priset på PlayStation VR2

Från sajten:


PlayStation har haft svårt att sälja sitt PlayStation VR2 och gör nu ett nytt försök genom att sänka priset globalt i hopp om att fler ska slå till.

För några år sedan var VR på allas läppar, men numera är det ganska tyst om headseten som tar oss till en annan värld. En del av problemet är sannolikt bristen på spel, men priset har också varit en faktor. Nu har PlayStation meddelat på sin blogg att de sänker priset på PlayStation VR2, men vad det nya svenska priset blir är ännu oklart.

Enligt blogginlägget gäller de nya priserna från och med den 1 mars. I USA sänks priset från 549 dollar till 399 dollar, och i Europa landar det på 449,99 euro – där spelet Horizon Call of the Mountain ingår. Har du ett VR-headset hemma? Om ja, spelar du ofta eller ligger det mest och samlar damm?

Källa: PlayStation

En tusing för dyrt mot vad vi får i spelväg sedan.

1 gillning

Dom inser nog själva detta men kan inte sänka ”för mycket” kanske.
Dom har ju mycket konkurrens ifrån Meta så säkert delvis dom gör det.
Sen pratas det på att Valve håller på med ett nytt fristående headset med och dåååå jävlar.