Overcast har slutat fungera?

Någon annan som kör Overcast som poddspelare? Sedan en tid strular appen, jag tror det är beta iOS 18som ställer till det men vill kolla. Har ni andra problem? Kör ni beta? Det är AirPlay som strular. Ibland kopplar den inte upp högtalare, ibland tar det lång tid för den att koppla upp högtalare, ibland fryser appen och ibland blir det dålig synk. HomePods funkar bättre än andra högtalare(Libratone) men inte alltid 100%.

Inte haft nåt problem för mig (iOS 17). Men ett tips om du fortsätter ha problem är att fråga direkt på Marco Arment (@[email protected]) - Mastodon, han brukar vara duktig på att svara

1 gillning

Inga problem här. Har kört Overcast med iOS 18. Nu kör jag inte så mycket AirPlay utan lyssnar mest i mina AirPods Pro.

Overcast fick ju en rejäl uppdatering för ett tag sen och hade då lite problem dom första veckorna. Avsnitt som var färdiglyssnade försvann inte direkt utan tog ett tag.
Det är dock löst nu efter några uppdateringar av appen.

1 gillning

Skaffat Mastodont och kontaktat honom.

In och uppdatera Overcast så kanske dina problem fixas. Kolla stycket längs ner.

1 gillning

Det ska bli intressant att se om han får ordning på det nu.