Star Wars-fansen fick tillslut som de ville. Trots George Lucas protester.
När den första Star Wars lanserades 1977 var George Lucas inte riktigt helt nöjd, men det tog 20 år innan den specialutgåvorna som han ville skulle släppas ut i världen släpptes och ersatte de gamla bioversionerna. Men nu har den amerikanska streamingtjänsten Roku släppt den ursprungliga versionen, utan hans godkännande.
Specialutgåvorna från 1997 ändrades med att Han Solo aldrig skjuter först, Jabba the Hutt fick en digital makeover och flera skådespelare byttes ut. Lucas säger att han föredrar de nya versionerna som speglar hans bild av historien bättre, trots det så finns det många inbitna fans som föredrar de gamla bioversionerna.
Det är fortfarande högst oklart hur detta gått till och hur Roku fick godkännandet av Disney. Men nu finns Stjärnornas krig (Star Wars: A New Hope) på Roku, tyvärr en tjänst som inte finns här i Sverige.
Via: MovieZine.