Ägare av mobiltelefoner från OnePlus kan se fram mot en uppdatering till OxygenOS 15 nästa vecka. Detta baseras på Android 15 och fokus ligger på hastighet och AI.
Kinesiska mobiltillverkaren OnePlus kommer nästa vecka att officiellt visa upp sitt senaste operativsystem, OxygenOS 15. Detta sker via de egna kanalerna den 24 oktober klockan 16:30. Nya OxygenOS 15 baserar sig på Android 15 men som brukligt med en egen touch till det hela, nu även med fler AI-funktioner.
I nya OxygenOS 15 ligger fokus på att erbjuda användarna en snabb och bekymmersfri upplevelse och OnePlus har nu integrerat branschledande mjukvarualgoritmer och omstrukturerat de underliggande animationerna. Med uppdateringen introduceras också OnePlus senaste AI-funktioner för att öka produktiviteten och kreativiteten.
Källa: OnePlus