OnePlus lanserade idag sina senaste produkter globalt vid ett event i New Delhi. Här visades nya OnePlus 12, OnePlus 12R samt Buds 3 upp för en publik.
Kinesiska företaget OnePlus visade idag upp sina nya produkter som nu lanseras globalt och detta vid ett event i New Delhi. Det publiken fick se nu var nya flaggskeppsmobilen OnePlus 12 samt systermodellen OnePlus 12R och de nya hörlurarna OnePlus Buds 3. En glimt av den kommande OnePlus 12R Genshin Impact Edition fick också lite tid på scen.
OnePlus 12
OnePlus 12 har fått den senaste processorn Snapdragon 8 Gen 3 Mobile Platform som som utlovar hög prestanda och energieffektivitet med upp till 30 procent förbättrad CPU-prestanda och en 25 procent förbättring i GPU-prestanda. Med Trinity Engine och upp till 16 GB LPDDR5X RAM och 512 GB UFS 4.0 ROM kan OnePlus 12 hålla appar redo i bakgrunden i 72 timmar. OnePlus 12 är också utrustad med en ny 2K 120Hz ProXDR-skärm med en imponerande maximal ljusstyrka på 4500nits. Skärmen använder dessutom 2160Hz PWM dimming när ljusstyrkan är under 70nits för att vara mer komfortabel för ögonen.
OnePlus 12 introducerar ett Dual Cryo-Velocity VC Cooling System med en 3D Capillary Dissipation Structure och en dubbel VC design med den största ytan hittills som täcker 9 140 mm2, vilket revolutionerar kylmedlets flöde för att minska överhettning. Mobilen har stöd för trådlös laddning och med den medföljande 100W Supervooc-snabbladdaren fylls det 5 400 mAh stora batteriet på 26 minuter. Kameran är fjärde generationens Hasselblad för mobiler med en Sony LYT-808 vidvinkelsensor, en 64MP 3x periskop-telefotokamera samt den senaste RAW HDR-algoritmen och Hasselblads porträttläge. OnePlus 12 har också andra flaggskeppsfunktioner som 3D Spatial Audio, Aqua-touch, IR blaster och USB 3.2 Gen 1 port.
OnePlus 12 finns i färgerna Flowy Emerald samt Silky Black och priset börjar på 11 490 kronor och kan förbeställas nu. Mer information finns att läsa på hemsidan.
OnePlus 12R
OnePlus 12R har liknande specifikationer (fast inte samma) som OnePlus 12 och det är första gången som denna modellserie (R) lanseras utanför Kina. Mobilen har LTPO 4.0-skärm med dynamiskt uppdateringssystem mellan frekvenserna 1 Hz till 120 Hz. Processorn är en Snapdragon 8 Gen 2 och den finns i konfigurationer upp till 16 GB LPDDR5X RAM och 256 GB UFS 4.0 lagring. Mobilen har samma Cryo-Velocity-kylsystem som finns i OnePlus 12 och drivs av det största batteriet, 5 500 mAh, som installerats i en telefon från företaget. Den laddas med den medföljande 100W Supervooc-laddaren och 1-100 procent går på 26 minuter. Huvudkameran i OnePlus 12R är en 50 MP Sony IMX890.
OnePlus 12R kommer i färgerna Cool Blue och Iron Gray. Rekommenderat pris är 8 690 kr och den går att förbeställa nu via hemsidan.
OnePlus Buds 3
De nya hörlurarna OnePlus Buds 3 har en 10,4 mm bashögtalare och en 6 mm diskant för att leverera frekvenser mellan 15-40 KHz. De har LHDC 5.0 Bluetooth och stöder Hi-Res Audio Wireless och givetvis finns det brusreducering upp till 49 dB. Upp till 10 timmars uppspelning och med laddfodralet fås hela 44 timmars lyssning. Snabbladdning i 10 minuter ger 7 timmars extra uppspelning. En databas med över 2 000 öronformer ska säkerställa individuellt ljud för varje användare.
OnePlus Buds 3 finns i färgerna Metallic Gray och Splendid Blue. Rekommenderat pris är 1 199 kronor och mer information finns på hemsidan.
Företaget visade också upp den kommande OnePlus 12R Genshin Impact Edition som är skapad i samarbete med HoYoverse och denna lanseras den 28 februari.
Källa: Pressmeddelande
Galleri

