Nya Ikea Home Smart produkter fungerar framöver bara med Dirigera

Från sajten:
image

Nu börjar Ikea upplysa sina smart hem-användare att Trådfri inte längre får stöd för nya produkter. Inte heller första generationen av appen kommer att få ny funktionalitet.

Tyska hemsidan HomeKits skriver att Ikea nu gått ut och meddelat att kommande produkter för deras smarta hem enbart kommer att fungera med Dirigera. Detta innebär att det nu är slut med nya produkter för den äldre Ikea Trådfri Gateway, inte heller första generationen av Home Smart-app kommer att kunna hantera nya produkter.

Än så länge har nya produkter kunna installeras och göras brukbara på den äldre Trådfri Gateway men nu är det slut med detta. För dig som sitter med en Trådfri Gateway och är fortsatt intresserad av att bygga ut ditt smarta hem med produkter från Ikea så kan det vara dags att börja titta på deras nyare hub, Ikea Dirigera.

Så här skriver Ikea enligt HomeKits:

Go explore with DIRIGERA hub

We’ve launched our last products that works with TRÅDFRI gateway and app 1. From now all of our coming new products will only work in our new IKEA Home smart app and with DIRIGERA hub. Come along and explore all the exciting stuff we’re working on!

Använder du fortfarande Trådfri Gateway och har du planer på att byta upp dig?

Källa: HomeKits

Bytte upp mig till Dirigera här hemma förra julen. Trådfri hamnade på släktens landställe där den för tillfället inte styr något alla men framöver är tänkt att automatisera utebelysningen.

Har inte använt Trådfri Gateway sen jag gick över till Conbee med deCONZ och senare uppgraderade till Sonoff-sticka och Zigbee2MQTT. Dirigera har jag aldrig testat.