Från sajten:

WhatsApp är en populär meddelandetjänst och än så länge har WhatsApp inte släppt någon app till Apple Watch men en tredjeparts-app har dykt upp i App Store.
Vill du kunna läsa och skriva meddelanden i WhatsApp direkt från din klocka så är det nu möjligt med hjälp av appen WristChat som utvecklaren Adam Foot har tagit fram. Appen använder sig av WhatsApp’s egna Web-API och efter att appen är nedladdad så är det bara att scanna en QR-kod och sedan är det mer eller mindre klart. I appen får vi en lista på våra senaste meddelanden och det går även att trycka sig in på en konversation och läsa samt svara.

Det finns även lite möjligheter att ställa in utseendet i appen till klockan där vi kan välja om profilbilder ska visas samt vilken färg du vill ha på meddelandebubblorna. Appen finns på App Store och kostar 30 kronor.
Via 9To5Mac
Funderar på den faktiskt , har du själv testat den
?
Tyvärr inte, har inte WhatsApp =)
1 gillning
Ok , ja har rätt många kontakter där främst från utlandet därför ja va lite på för o skaffa den , snart sommar o massa tid på sjön o brädan , kanske värt o prova 🫠
1 gillning
Du får testa och rapportera tillbaka hur appen är =)
Drog ner , så här långt så tror ja om man vill skriva så måste den där swift appen ner , ska kolla om ja hittar så man kan lägga snabb svar själv de de ja vill ha , precis som på ”vanliga” sms …
1 gillning
Inga förvalssvar tyvär , senaste smile kommer man åt o så ligger dom andra i grupper som man oxå kan klicka sig in på och skicka , testar dagen ut sen blir de nog ett återköp
🫡
1 gillning
Lyckos dig !! Tycker man har alla medl appar som finns … 
Blev till ett återköp , att inte förvalssvar fanns blev orsaken - kanske finns när man köper tangentbordet till men ja klarar mig utan e tag till
Nått jag kan irritera mig på är att bild-notiser från Whatsapp blir suddiga i Apple Watch. Andra notiser från exempelvis kameraövervakningen i Hem-appen blir klara. Sen ser man ju inte så tydligt ändå då det är rätt smått, men ändå.