Under Mobile World Congress 2025 i Barcelona presenterade Realme sin koncepttelefon “Ultra”, som suddar ut gränserna mellan smartphone och systemkamera.
På baksidan av telefonen finns en 1-tums CMOS-sensor, redo att användas med utbytbara objektiv. Med en specialanpassad adapter fanns objektiv med 3x eller 10x optisk zoom tillgängliga. Digital Trends fick möjlighet att ta några testbilder, som du kan se via den här länken. Bilderna har en imponerande detaljrikedom och djup. Men avsaknaden av optisk bildstabilisering kräver en stadig hand eller stativ för bästa resultat.
Realme Ultra är för närvarande endast en koncepttelefon utan bekräftat lanseringsdatum. Företaget arbetar på att förbättra användarvänligheten och lägga till funktioner som autofokus och bättre bildstabilisering innan en eventuell lansering. Det är inte första gången vi ser den här typen av smartphones, men varje gång en ny dyker upp kliar det lite extra i kamerafingret.