Det svenska Mackmyra visar idag upp en limiterad whisky som är en samlarutgåva vid namn Ambassadör och de tappade endast upp 3 166 flaskor.
Ambassadör är en single malt, cask strength whisky som är lagrad på ambassadörsfat vilket innebär att fatet som är byggt med ex-bourbon i kroppen och ny svensk ek i locken ska ge en helt unik och ny smak. Ambassadör är en orökig whisky som har toner av gröna äpplen, söt citrus och en subtil vaniljfudge i doften. Det går även att hitta en hint av anis, ingefära, karamelliserad mandel, toner av toffee som sedan rundas av med päron, tobak och cederträ i eftersmaken.
Whiskyn kommer lanseras på Systembolagets hemsida den 23 november 10:00 och totalt har Mackmyra tappat upp 3 166 flaskor. Prislappen ligger på 799 kronor och artikelnumret är 57733.
Via pressmeddelande