Lynk & Co presenterar idag sin Lynk & Co 08, en laddhybrid som sticker ut genom att erbjuda en imponerande räckvidd på upp till 200 kilometer på enbart el – något som verkligen utmärker sig i segmentet.
Utöver den långa elräckvidden (WLTP) har bilen stöd för DC-snabbladdning, vilket gör det möjligt att ladda från 10 till 80 procent på 33 minuter. Lynk & Co 08 lanseras i två versioner, Core och More, och kommer att släppas i Europa i juni. Priset för Core-versionen är satt till 549 995 kronor, medan More-versionen kostar 599 995 kronor. Exakt vad som skiljer de två modellerna framgår inte av pressmeddelandet, men mer information lär dyka upp inom kort.
– Lynk & Co 08 är en banbrytande milstolpe för oss. Det är en kraftfull, sofistikerad och effektiv SUV som levererar en exceptionell körupplevelse – och som med sin elektriska räckvidd bygger en bro till helt elektrisk mobilitet. Denna lansering markerar ett spännande steg framåt när vi breddar vårt erbjudande, utökar våra försäljningskanaler, och ger fler människor i Europa tillgång till hållbar och innovativ mobilitet, säger Nicolas López Appelgren, vd Lynk & Co International.
Så är du inte riktigt redo att ta steget över till elbil men ändå vill doppa fötterna i hur det är att ha elbil så går det redan idag att anmäla sig så man blir bland de första att provköra den. Total räckvidd med fulladdat batteri och full tank är upp till 1 100 kilometer.
Via pressmeddelande
Galleri

