LG visade upp det smarta hemmet på IFA 2024 i Berlin

Från sajten:
image

Det var inte länge sedan LG tillkännagav att de köpt upp det mesta av Homey som en satsning på det smarta hemmet. LG visar upp sin syn på detta under IFA 2024 i Berlin.

LG Electronics visar upp ett smartare smart hem på IFA 2024 i Berlin (som de själva uttrycker det). Under parollen “Experience, Affectionate Intelligence” går det att ta del av LG’s bidrag till det smarta hemmet. Bland annat visas det upp nya tvättmaskiner, dammsugare och värmepumpar där allt kretsar kring ekosystemet LG ThinQ.

För någon vecka skrev vi om den egna smarta hem-hubben från LG, ThinQ ON AI och syftet med denna är att göra styrning och automatisering av uppkopplade enheter enklare och mänskligare än tidigare. Med LG ThinQ ON AI finns stöd för röststyrning, rutiner och möjlighet att ha koll på Matter- och Homey-kompatibla enheter.

LG visar också upp energieffektiva vitvaror på elektronikmässan. Här finns kyl/frysar som inte bara drar mindre energi utan även är tystare än tidigare med en ljudnivå så låg som 29 decibel. Med den nya side-by-side-modellen med systemet Craft Ice produceras stora, klara isbollar för drinkarna. Den nya InstaView-ugnen använder AI och har totalt 80 olika automatiska tillredningslägen. Funktionen Gourmet AI känner med hjälp av ugnens inbyggda kamera av vad som tillagas och väljer därefter rätt läge och tillagningstid.

En ny tvättmaskin med kapacitet på upp till 16 kilo visas också upp. Det finns numera även speciellt anpassade program (Pet Care) för att avlägsna husdjurslukt. Med Microplastic Care-programmet minskas utsläpp av mikroplaster och ezDispense doserar automatiskt tvättmedlet. Med teknikerna Artificial Intelligence Direct Drive (AI DD) 2.0 och 6Motion anpassas varje tvättcykel efter rådande mängd tvätt.

Även LG vill vara med och visa att de kan hjälpa till med städningen i hemmen. Med nya CordZero All-in-One Tower Combi kombineras en skaftdammsugare, CordZero A9X och en robotdammsugare, CordZero R5 i samma docka. Dammbehållaren på skaftdammsugaren töms automatiskt av dockan som också laddar de båda enheterna.

För det nordiska klimatet lanseras nya värmepumpar, LG Therma med R290-köldmedium där produkttester skett i Luleå för att säkerställa att de kan hantera ett kallare klimat. De har energiklass A+++ och fixar uppvärmning med så låga yttertemperturer som -28 °C.

Källa: Pressmeddelande