LEGO ska starta egen spelstudio

Från sajten:
image

Lego vill ta spelandet till nästa nivå och startar egen spelstudio.

Lego-spel finns det gott om och visst har de varit med på ett hörn när spelen gjorts, men nu vill de kunna göra dem helt själva. Så under de senaste tre åren har företaget investerat miljarder på att bygga upp ett internt team av mjukvaruutvecklare.

Lego har förlitat sig på samarbetat tidigare. Vissa spel har dessutom blivit riktiga succéer och samarbetet med Fortnite, lockade 87 miljoner spelare. Men nu vill de ta kontrollen själva och skapa ännu tajtare kopplingar mellan sina fysiska och digitala produkter.

”Så länge vi håller oss inom Lego-varumärket kan vi skapa upplevelser för barn i alla åldrar, både digitalt och fysiskt. Att bygga upp egen spelutveckling är en del av det,” säger VD Niels Christiansen.

Via: Gamereactor.

1 gillning