Kias nya EV4 kan bli en svensk favorit

Från sajten:
image

Kia presenterar sin kommande elbil EV4 och den kommer att premieras den 24 februari i spanska Tarragona, men redan nu får vi se bilen i sin helhet.

En oväntad detalj med nya EV4 är att den kommer att erbjudas både som sedan och halvkombi. För närvarande finns inga detaljerade uppgifter om bilens exakta storlek, men den förväntas hamna mellan EV3 och EV6. EV4 sägs ersätta den populära Kia Ceed i Kias satsning på att elektrifiera hela sin modellflotta.

EV4 visar Kias vision för nästa generation av elektriska sedaner genom sin innovativa silhuett och presenterar en ny typologi på en enhetlig elbilsmarknad.

Kia EV4 i sedanutförande. Bild: Kia

Halvkombins utseende påminner lite om sin lillebror EV3 med svarta inslag och en del skarpa linjer. Något som sticker ut är placeringen av baklamporna som är delade och är placerade långt ned på karossen. Sedanen sägs kunna bli en utmanare till Polestar 2 och Tesla Model 3, vilket blir spännande att följa.

EV4 bygger på Kias tekniska plattform E-GMP, som är konstruerad för att hantera både 400- och 800-volts systemspänning. Produktionen av EV4 inleds i Sydkorea i mars, men det är ännu oklart när modellen blir tillgänglig för beställning.

Galleri

1 gillning

Detta kanske kan bli Attefors nästa bil!

Jag är ingen elkille, men tyckte dom var snygga! Jag har dock svårt för fronten på många elbilar.

Sedanen är ju vrålsnygg från sidan men bakifrån lite mer tveksamt.

1 gillning

Halvkombin var min favvo! :wink:

Ja, baktill ser sedanen lite knepig ut, i alla fall på den bilden. Ser förhoppningsvis bättre ut i verkligheten. Sedanen ser annars ut som en halvkombi, synd om den bara har ett litet brevinkast som bagagelucka.

Hade annars varit fint om de förlängde taklinjen på sedanen så att det blev en riktig kombi och en fullvärdig ersättare till Ceed.

Jag tycker det är intressant att ingen försökt göra något nytt, allt man gjort är att stänga luftintagen eftersom man inte behöver något kylare. Uppenbart är vi så fast i hur en bil "ska" se ut att ingen vågar utmana.

Vet dock inte vad man skulle göra men med motorn i hjulen öppnar det ju upp för ganska annorlunda designer.

3 gillningar

mm kanske som Y att man har mycket utrymme ändå.

Ser lite ut som att EV4 sedan är längre än kombin... måste vara en synvilla/vinkeln som gör det..

Tror att den är längre, kombin räknas väl som en halvkombi? Jämför VW Golf i halvkombiformat jämfört med Jetta eller Golf Variant. Dessa har större överhäng bakom bakaxeln.

1 gillning

Tycker också att överhänget verkar längre på sedanen. Trist bara att den är så ful att ögonen blöder😬

a-ha! Det blev rätt snyggt på EV4:an.mot många andra speciellt ID7.

Skulle vara ett allmänt svar.
Aha, jag trodde EV3 var kombi/halvkombi och EV4 sedan.

Från sajten:


Kia EV4 är en liten udda skapelse – i alla fall om vi ser till sedan-varianten. Det rejäla överhänget bak ser mer ut som en integrerad Thule-förvaringsbox. Men det är kanske också syftet för det annars så traditionella brevinkastet har mer blivit en postterminal.

Men för svensk del är det troligen kombin som gäller – men även den är lite annorlunda än förväntat, för där är det tvärt om. Trots att den ser ut från utsidan så är den relativt liten på insidan med sina 435 liter (Sedanen har 490 liter). Låt oss kalla det en halvkombi helt enkelt.

Däremot är det rejält med utrymme både för förare och passagerare. EV4 känns dock aningen budget och hamnar till och med under EV3 när det kommer till upplevd kvalitet.

Pris får vi reda på i slutet av sommaren och försäljningen startar till hösten. Halvkombin tillverkas i Žilina, Slovakien medan sedanen sätts ihop i Korea – batterierna kommer från LGs fabrik i Polen.

Specifikationer
Model EV4 sedan EV4 halvkombi
Variant Standard (ej sverige) Long Range Standard Long Range
Plattform E-GMP
Längd 4,730 mm 4,430 mm
Bredd 1,860 mm
Höjd 1,480 mm 1,485 mm
Hjulbas 2820 mm
Batteri 58.3 kWh 81.4 kWh 58.3 kWh 81.4 kWh
Motoreffekt 150 kW
Räckvidd 430 km
(WLTP)
630 km
(WLTP)
410 km
(WLTP)
590 km
(WLTP)
Laddning
DC-
(10-80%)
29 mins 31 mins 29 mins 31 mins
AC (10-100%) 5 hrs
20 mins
7 hrs
15 mins
5 hrs
20 mins
7 hrs
15 mins
Hjul 215/60R17
0-100 km/h 7.4 s 7.7 s 7.4 s 7.7 s
Max hastighet 170 km/h
Bagage 490 L 435 L

Har Kia slutat med sitt dyra obligatoriska batterikylvätskebyte?

Kanske dags för en Kia nästa byte om tre om år.

Kia har väl rent generellt dyr service, en del av priset man får betala för lång garanti🤷🏻‍♂️

Nä då är det inget för mig. Behöver inte 7 års garanti.

Men alla tycker väl om ett bra andrahandsvärde :man_shrugging:t2:

Köper man en ny KIA så finns det väl servicepaket?

Privatleasing av en KIA så ingår väl service?

Eller har KIA annat upplägg

Det jag avser är deras garanti på 7 år. Köper man nytt och byter efter exempelvis 5 år så borde garantier som övergår till nästa ägare vara ett starkt argument för köparen :slightly_smiling_face:

1 gillning

Ja men du skrev att Kias service var dyr?