Keanu Reeves har nyligen uttryckt att en femte “John Wick”-film inte är aktuell, med hänvisning till karaktärens öde i den fjärde filmen – och sina knän.
I en intervju med CBS News sa Hollywoodstjärnan: “Du kan aldrig säga aldrig, men mina knän säger just nu att jag inte kan göra en till ‘John Wick’.” Trots detta kommer vi inte att behöva vänta länge på att se Reeves i rollen igen. Han kommer att återvända som John Wick i den kommande spinoff-filmen “Ballerina”, där Ana de Armas spelar huvudrollen som lönnmördaren Eve Macarro. Filmen utspelar sig mellan händelserna i “John Wick: Chapter 3 – Parabellum” och “John Wick: Chapter 4” och har premiär den 6 juni 2025.
“Ballerina” regisseras av Len Wiseman och förväntas erbjuda samma intensiva action som i “John Wick”-filmerna. Förutom Ana de Armas och Reeves medverkar även Anjelica Huston, Gabriel Byrne, Lance Reddick, Catalina Sandino Moreno, Norman Reedus och Ian McShane.
Via: TOI, Gamesradar