Joybee K2 Mower är robotgräsklipparen som kan allt

Från sajten:
image

Att klippa gräset är för många en otroligt tråkig syssla men som tur är finns det lösningar på detta. Robotgräsklipparna har blivit för våra gräsmattor vad robotdammsugaren är för golven.

En robotgräsklippare liknas många gånger med en robotdammsugare vilket i sig är okej men inte helt rättvist. Just robotdammsugarna ligger steget före på många plan men nu verkar robotgräsklipparna komma ikapp lite. Joybee K2 Mower är en ny robotgräsklippare som står på tur att lanseras och denna har utrustats med flertalet smarta funktioner.

Joybee K2 Mower kräver ingen begränsningskabel, kan upptäcka och köra förbi hinder, klipper systematiskt och kör hem och vilar om regn detekteras (trots att den är IPX6-klassad).

Navigering sker med teknikerna VSLAM samt RTK i kombination med en inbyggd AI-kamera. Det går också att sätta upp virtuella zoner där klippning inte ska ske. Joybee K2 Mower har justerbar klipphöjd mellan 25-60 millimeter och den klarar av upp till 2 000 kvadratmeter om dagen.

I nuläget finns inget pris för Joybee K2 Mower men via hemsidan (länk nedan) går det att anmäla sitt intresse för den kommande lanseringen.

Källa: Joybee

Alltså, ärligt talat är jag tveksam till att den skulle vara ensam om något av det där. Tror t o m att det kan finnas ett gäng som har allt. (Däremot väntar vi på första gräsklipparen utan begränsningskabel som kostar under tiotusen,)