JBL Tour Pro 3 är fullpackade med smarta funktioner, och precis som tidigare modeller kommer de med en inbyggd skärm i fodralet.
Fodralet stjäl lite av showen då det inte bara kan ladda hörlurarna, utan även har en färgskärm där du kan se vad som spelas, byta låt och mycket mer. Detta är inget nytt då tidigare JBL-hörlurar haft liknande funktioner, men en nyhet med Tour Pro 3 är att fodralet kan användas som en dongel för att överföra ljud trådlöst till hörlurarna från valfri AUX- eller USB-C-källa. Detta kan vara smidigt om du vill få ut ljudet från ett underhållningssystem, till exempel på flyget eller gymmet, direkt till hörlurarna.
JBL Tour PRO 3 introducerar en helt ny ljudplattform utvecklad för ljudkvalitet då den sätter nya standarder för anpassning, prestanda och bekvämlighet. Jag är särskilt exalterad över den nya generationens Smart Charging CaseTM, eftersom den nya transmittern är unik då den låser upp så många potentiella scenarier för att förbättra ljudkvaliteten och lyssningsupplevelsen,” säger Carsten Olesen, President of Consumer Audio på HARMAN.
Tour Pro 3 är utrustade med dubbla drivers och har stöd för JBL Spatial 360 med HeadTracking samt aktiv brusreducering. De har även stöd för Auracast, en Bluetooth-teknologi som gör det möjligt att sända ljud från en enhet till flera mottagare samtidigt. Prislappen ligger på 3 499 kronor, och de förväntas lanseras i september.
Lästips:
JBL Live Beam 3 – hörlurarna som är så pass bra att vi glömde av skärmen
Källa: JBL
Galleri




