Sony har meddelat att följande spel kommer att finnas tillgängliga för PlayStation Plus-prenumeranter i januari 2025:
Suicide Squad: Kill the Justice League– Ett actionäventyr där spelare kontrollerar medlemmar av Suicide Squad för att eliminera Justice League – ett spel som fått delvis ljummet mottagande från massorna. Tillgängligt för PS5.
Need for Speed Hot Pursuit Remastered – En uppdaterad version av det klassiska racingspelet med högoktaniga biljakter och tävlingar – enbart PS4-versionen.
The Stanley Parable: Ultra Deluxe – Ett narrativt äventyrsspel som det så fint heter. Där vi vi prova på olika val och dess konsekvenser på ett humoristiskt sätt. Tillgängligt för både PS5 och PS4.
Spelen kommer att vara tillgängliga för nedladdning från och med den 7 januari 2025.
För de två dyrare Playstation Plus-abonnemangen Extra- och Premium finns även följande spel tillgängliga sedan december 2024:
- Sonic Frontiers (PS4, PS5)
- Jurassic World Evolution 2 (PS4, PS5)
- Forspoken (PS5)
Samt enbart för Premium:
- Jak and Daxter: The Precursor Legacy (PS4, PS5)
- Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge (PS VR2 )
Observera att decembers PlayStation Plus-spel – It Takes Two, Aliens: Dark Descent och Temtem – är tillgängliga för nedladdning fram till den 6 januari 2025.