Ioniq 9 och den lilla Inster Cross kommer visas upp på eCarExpo

Från sajten:
image

I början av april drar eCarExpo igång på Stockholmsmässan, och Hyundai kommer att vara där för att visa upp både en riktigt stor bil och en lite mindre modell.

Det handlar om Ioniq 9 och Inster Cross. Den förstnämnda är en fem meter lång bil med plats för tre rader och upp till sju personer. Den är designad för bekväma långresor, där både första och andra raden har relaxstolar med fotstöd som kan fällas helt bakåt och roteras 180 grader. Fäller man den bakersta stolsraden får man ett lastutrymme på över 1,7 kubikmeter.

Ordentligt med plats för den stora familjen

Batteriet ligger på 110,3 kWh, vilket ska ge en räckvidd på upp till 62 mil. Modellen erbjuds med tre olika drivlinor med en effekt på upp till 435 hästkrafter. Laddning från 10 till 80 % tar 24 minuter tack vare 800V-teknik.

Fem meter ren kärlek?

Inster Cross är betydligt mindre och beskrivs av Hyundai som en äventyrsversion av citybilen Inster. Den har bland annat hasplåtar och takräcke som standard, och både fram- och baksätena är helt fällbara, vilket gör att man kan sova i bilen under en bilsemester. Räckvidden uppges vara upp till 37 mil, men pris och säljstart är ännu inte fastställda.

Vill du kika på bilarna kan du göra det på eCarExpo den 4–6 april på Stockholmsmässan.

Via pressmeddelande

Galleri

1 gillning

Hade velat gå på den mässan, synd att man är bortrest just den helgen. Kommer @cgullin och @Esse vara på plats?

Det skulle jag tro men även Attefors ska dit och täcka för Teknikveckans räkning!

1 gillning

Osäker – svårt att få ekonomi att åka så långt utanför hemtrakten för mässor.

ooo en såndär bil som kanske ser bättre ut i verkligheten. Den ser trött och lite klumpig ut på nå sätt iaf snett bak och framifrån... :thinking:

Yes, jag ska dit! Man bor ju såklart nära Stockholm :slight_smile:

3 gillningar

Polestar bjussar på entrén till eCarExpo.

Polestar på eCarExpo Stockholm | Polestar Sverige

2 gillningar