Går i funderingar att köpa en iMac. Arbetar mycket med foto i Lightroom och Photoshop. Kommer att backa upp allt mot en NAS dagligen.
Ni som har erfarenhet av fusiondrive. Är det något att ha eller är det bättre att lägga pengarna på en SSD direkt? Spontant så känns svaret givet för en SSD men jag vill ändå höra lite åsikter från verkliga livet från er som kan
Jag har en extern TB3 ssd med Mac OS på.
Köpte min begagnad med en slö spinnare i och gick inte att använda.
Vet dock inte hur mycket skillnad fusion drive gör.
Kör ren SSD istället. Finns ingen fördel att köra fusion. Snurrdiskar borde bannas i datorer. I NAS osv är det en annan femma där prestanda inte är så viktigt.
iMac med 3TB fusion - Final Cut och Lightroom är i praktiken oanvändbart. Bytte till Extern SSD för det och då går det men märker det hela tiden även i vanlig användning när den accessoar hårddisken respektive SSDn.
Jag kör Fusion Drive på 2TB.
Bra att veta är att på 1TB versionen är SSD mindre än på 2 & 4 versionen.
Funkar för mig men hade jag köpt en iMac idag så hade jag kört på bara SSD.