I filmen "The Creator" får vi se människan slå tillbaka mot AI:n

Från sajten:


Vi har sett det förr hur robotar vänder sig mot oss människor i “The Terminator” och i höst kommer den nya filmen “The Creator” där människorna försöker slå tillbaka och besegra AI:n som tagit över världen.

Artificiell intelligens har tagit världen med storm så “The Creator” kunde inte vara mer aktuell än nu. I filmen får vi följa specialagenten Joshua som spelas av John David Washington vars uppdrag är att hämta ett supervapen som AI-robotarna har och det visar sig vara en flicka som kan få ett slut på kriget mellan människan och AI. Av trailern att döma ser det ut att bli en ordentlig popcornrulle som ses bäst på bio med feta effekter och ett Los Angeles som blivit atombombat.

Regissör är Gareth Edvard som bland annat har gjort “Rogue One” och filmen har premiär på bio den 29 september här i Sverige.