Hamburgekedjan Five Guys kommer till Sverige

Från sajten:
image

Det finns idag ett överflöd av hamburgerestauranger i Sverige och en del av dem har redan fått stänga igen men snart kommer den amerikanska kedjan Five Guys till Sverige.

Five Guys är en amerikansk kedja som nu har siktet inställt på Sverige och redan under 2024 så kommer invånare i Stockholm, Göteborg och Malmö kunna käka deras burgare. Five Guys har idag runt 2 000 restauranger runt om i världen. På menyn har de bland annat hamburgare, korv, mackor och en rad olika tillbehör så som milkshakes.

Five Guys i Paris

Undertecknad har ätit på Five Guys och det är rätt goa burgare men inget som sticker ut speciellt mycket men helt klart mer smak än vad vi får på McDonalds, Max och Burger King.

Via Expressen

Det är något av en kris med hamburgarna. I alla fall med de mer dyra:

Käkat där några ggr när jag varit i London.
Tycker det är helt ok som du säger.
Och barnen tyckte att jordnötterna var roliga.
Undra om de kommer att ha alkoholtillstånd även i Sverige.

1 gillning

Jag gillar Five Guys! Tycker det har saknats den nivån av burgare i Sverige. Inte klassisk snabbmat (McDonalds, Burger King, Max) och inte 'lyxburgare'.

1 gillning

Är ju typ som bastards ändå. De är ju rätt prisvärda om man kör dagens lunch.

1 gillning

Hamburgare är dyrt och överskattat.

129 spänn för en lunch är ju inte så farligt ändå. Däremot på typ Flippin är det omöjligt att komma under 200 spänn.

10 inlägg har sammanfogats med ett befintligt ämne: Flams och trams