Kriget om kunderna är intensivt i bilvärlden och Tesla kör på hårt för att kränga så många bilar som möjligt och nu kan du ladda gratis i ett år.
På X meddelar Tesla att om du köper en Tesla Model Y innan årets slut så får du inte bara köpa bilen utan någon ränta utan du kan dessutom ladda helt kostnadsfritt på deras laddare i ett helt år. Model Y med bakhjulsdrift och en räckvidd på 455 kilometer kostar 554 170 kronor eller 4 156 kronor per månad om du kastar in cirka 111 000 kronor kontant.
Samtidigt ska man komma ihåg att en stor del av Teslaägarna laddar absolut mest hemma. Så besparingen blir ganska marginell över ett år för de allra flesta. Men det låter/känns bra. Sedan blir det såklart så att har du gratis el på SuC så kommer du styra om laddningen och ladda mer där än hemma om det fungerar med tanke på avstånd.
Hade också den tanken, man skulle i praktiken få en gratis resa tur o retur ner till Sydeuropa i sommar. Frågan är ju då om man nu köper en MY idag, hur många tusen har man tappat när nya MY kommer? Den kommer ju bli osäljbar om ett år.
Men träffade en herre vid en SuC för ett tag sen som jag började snacka lite med, han hade en lite äldre tesla som fortfarande omfattades av fri supercharger så han laddade inget hemma utan körde allt på SuC.
Det är ju lite stök såklart, men helt klart görbart och då kan det ju bli en rätt bra besparing även bara på ett år.
Jo de finns. Har en kollega med familj som köpte en äldre modell S av just denna orsak. Det krävs en del extra laddning på SuC istället för i hemmet får att få ihop affären(de är ju dyrare i inköp). Nu har de en SuC mellan där de bor och närmsta stad så helt osmidigt är det inte för dem.