Franska företagen Netatmo och Somfy utökar samarbetet

Från sajten:
image

Användare av TaHoma från Somfy får nu fler möjligheter att styra uppvärmningen i hemmet. Ett fördjupat samarbete med Netatmo kring energihanteringen har presenterats.

Franska företaget Netatmo fortsätter sitt samarbete med Somfy kring det smarta hemmet. Nu är det möjligt för användare av Somfy TaHoma att använda radiatortermostater och termostater från Netatmo tillsammans med styrning av solskydd och andra enheter som är anslutna till TaHoma.

Med detta tillskott av enheter kring energihantering i TaHoma-appen blir det nu möjligt att styra uppvärmningen på fler sätt. Användare som har både automatiska solskydd och smarta radiatorer kan få dessa att samverka så att hemmet inte värms upp i onödan eller till högre kostnader.

Källa: Pressmeddelande