Det har nu börjat cirkulera varningar om att Playstation 5-konsoler kan gå sönder om de står upprätt för länge.
Teknikreparatörer har börjat varna för att placera Playstation 5 upprätt. Playstation 5 har flytande metall på APU:n för att hålla den sval. På grund av dålig isolering och att det är svårt att applicera kylmedlet så kan det läcka ut i konsolen när den står upprätt. Detta kan kortsluta hela systemet och göra din Playstation 5 obrukbar.
Do not put your Ps5 upright, here is the result the liquid moves and the freezes are there pic.twitter.com/A4Do3TkcXk
Det har nu börjat rapporteras om flera fall där dessa läckage har orsakat att konsoler går sönder. Playstation 5 fyllde nyligen två år och det är nu problemen börjar dyka upp i konsolers livscykel. Fabriksmissar och långvarig användning kan göra att tätningen är i sämre skick.
Kommer att tänka på Xbox 360 nu! Satan vad problem jag hade med den. Efter 5 stycken pajade gav jag upp på den! Tog 2-3 år innan dom fick till den vill jag minnas. Första som var så bra!
Har inte haft några problem med min ps5 men ser inte vad man har för val? Får känna lite på det.
Se om jag kan köpa en lucka till öppningen på tv-bänken så jag döljer all skit eller om jag ska ta bort ps3an så Switchen får sin egna nivå.
Suck
Ångrar redan att jag köpte med skivläsare.
”De där pengarna man kommer tjäna in” ser jag ingen framtida chans för med PS Plus och när reorna väl kommer till PS Store
Ja det var den versionen jag fick tag på. Sen köpte jag några diskar till barnet på rean. Och de ligger kvar i efter han spelat och då får ps5an fnatt och måste kontrollera skivan varje gång jag startar den
Min ligger ner sedan början.
Men Sony lär väl svara inom kort men är kanske säkrast att ha den liggandes för att slippa eventuella garantiärenden.
Får en känsla av att Sony inte är lika givmilda som MS med RRD på Xbox 360
Det är helt och hållet upp till företaget själva – i Japan finns inte den traditionen medan Apples förlängda garanti är stundtals ett resultat av gruppstämningar.