LG verkar ha rustat ordentligt inför 2025, då de redan har meddelat att Hue Sync-appen kommer till LG, och nu kommer det snart att bli möjligt att spela molnbaserade spel på utvalda TV-apparater.
Att spela PC- och konsolspel utan en PC eller en konsol är riktigt trevligt, och om du har en relativt stabil internetuppkoppling hemma fungerar det faktiskt väldigt bra. På CES har LG meddelat att de kommer att släppa Gaming Portal, där det kommer att vara möjligt att spela spel från bland annat Xbox. I portalen kommer det att finnas AAA-spel och enklare webOS-spel, och med ett Xbox Game Pass Ultimate-abonnemang kommer du att kunna spela de senaste spelen helt utan en konsol.
De skriver att de kommer annonsera vilka TV-apparater som kommer få Gaming Portal lite senare och även när det faktiskt kommer lanseras men detta är helt klart goda nyheter för alla som vill spela utan att behöva köpa en PC eller konsol.
Källa: LG