AR-glasögon har återigen hamnat lite mer i ropet inför den kommande lanseringen från Apple. Företaget Sightful har presenterat världens första AR-laptop.
Spacetop är en ny typ av laptop, nämligen en AR-laptop och världens första sådan. Denna har visats upp på elektronikmässan CES 2024 i Las Vegas och denna saknar alltså en vanlig skärm. Här är tanken att arbeta med hjälp av glasögonen.
Laptopen har dedikerat fack för glasögonen som i sin tur har en batteritid på 5 timmar. Glasögonen är anslutna till laptopen med en kabel. I teorin så ska glasögonen skapa en 100″-skärm som rymmer en hel del fönster på ett mer överskådligt sätt än en traditionell laptop. Den drivs av en Qualcomm Snapdragon XR2-processor på en Android-plattform och är utrustad med såväl tangentbord som en touchpad.
Spacetop väntas kosta runt 2 000 amerikanska dollar. Läs mer om Spacetop på företagets hemsida.
Källa: Engadget