Carplay tappar anslutningen i senaste versionen

Från sajten:
image

Läsare hos Appleinsider.com har tidigare rapporterat in att Carplay har haft varierande anslutningsproblem. Detta problemet verkar ha ökat i och med nya uppdateringen till Apple iOS 18.4. Problemen verkar dessutom ha blivit värre efter uppdateringen till iOS 18.4.

Många beskriver att CarPlay kopplar upp och ner helt slumpmässigt, ibland mitt i en låt eller ett samtal. Det verkar inte finnas något mönster i när det händer heller. Vissa har också märkt att “Nu spelas” inte längre visas på bilens skärm. Det finns inget officiellt från Apple än, och det finns inga tydliga tecken på att det är knutet till något specifikt bilmärke. Det är lite svårt att säga hur utbrett problemet är, men det dyker upp mer och mer inlägg om det på sociala medier, så det är uppenbarligen fler än bara ett fåtal som har märkt av det.

Källa: appleinsider.com

Har du samma problem?

Jag tycker min blivit bättre med 18.4. Körde 40 mil i veckan med Waze och Apple Music på hela tiden utan ett avbrott. Innan uppdateringen laggade den ibland redan efter 2 mil.

har aldrig haft problem med carplay

Ligger redan på 18.5b01

Men hade inga problem med 18.4

Kör du trådlöst eller kabel?

kabel , så man får laddat under tiden :smiling_face:

Det är nog stabilare med kabel.

1 gillning

säkert ! men gällde detta trådlöst :innocent:

Nej det gällde väl både och, tänker bara att det kanske mest är det trådlösa som kanske strular. Men det är ju en killgissning av rang. :joy:

1 gillning

Helt rätt. Jag har inte märkt några problem. Men jag kör också trådat.

1 gillning