BYD lanserar ultrasnabb laddning – 40 mil på 5 minuter

Från sajten:
image

BYD:s nya batteriteknik möjliggör elbilsladdning lika snabb som bensintankning. Lansering redan nästa månad med nya ultrasnabbladdare i Kina.

Kinesiska elbilstillverkaren BYD har introducerat en banbrytande laddningsteknik som möjliggör 400 kilometers räckvidd på endast fem minuters laddning. Denna innovation, som använder en effekt på 1 megawatt, kommer först att implementeras i modellerna Han L sedan och Tang L SUV, med lansering planerad till nästa månad.

För att stödja denna teknik planerar BYD att bygga över 4 000 ultrasnabba laddstationer över hela Kina. Detta lär sätta press på konkurrenter som Tesla, vars snabbaste laddare erbjuder 275 kilometers räckvidd på 15 minuter.

Via: BGR

Säga vad man vill om Tesla men nog verkar det som de har bra koll på allt som har med el att göra typ batterier och laddning. T.x. verkar ju livslängden på Teslas batterier vara riktigt bra, frågan är hur det är med BYD och snabbladdning?

BYD är ju typ batterier, var så man startade verksamheten 1995.
Tesla köper batterier från BYD.

1 gillning

Är det inte bara LFP batterierna Tesla köper från BYD?

Men det betyder inte att de har ett fokus på lång hållbarhet på batterierna i sina bilar. De kan välja att prioritera andra egenskaper.

Här är en bra artikel som jämför och förklarar Teslas NMC vs BYDs LFP-batterier och bl.a. varför man kan ladda med snabbare hastighet.