Apple bekräftar: Visual Intelligence kommer till iPhone 15 Pro

Från sajten:
image

Apple har bekräftat att funktionen Visual Intelligence kommer till iPhone 15 Pro i en framtida iOS-uppdatering, troligen iOS 18.4.

Visual Intelligence fungerar likt Google Lens och gör det möjligt att få information om objekt via kameran. Det kan till exempel handla om att identifiera platser, sammanfatta och läsa upp text, översätta språk, få information om växter och djur eller använda ChatGPT för mer avancerade beräkningar.

På iPhone 16-modeller aktiveras funktionen via en dedikerad knapp (kamerareglaget). Eftersom iPhone 15 Pro saknar denna knapp kommer funktionen i stället att kunna startas via Kontrollcenter eller Action-knappen.

I den nuvarande betaversionen av iOS 18.4 går det dock inte att aktivera Visual Intelligence på iPhone 15 Pro. Enligt rykten kan funktionen komma att dyka upp i kommande betaversioner och släppas offentligt i början av april.

Källa: MacRumors