Apotea först ut i Europa med självkörande tunga transport

Från sajten:
image

Apotea kör redan nu med eldrivna lastbilar till Postnords lager i Rosersberg. Nu har de tagit nästa steg tillsammans med Einride Autonomous.

Deras ellastbilar har just nu rullat 20 varv runt jorden, alla paket från Morgongåva till Stockholm går idag med ellastbilar. Idag har de tillsammans med Einride Autonomous börjat testa att använda sig av självkörande ellastbilar. De kommer att gå mellan sina två lager i Morgongåva som är på ett avstånd av cirka 800 meter. Elbilen bygger på maskininlärning, LIDAR och kameror med 360 graders vy. Innan har de använt sig av elbilarna som går till Stockholm för att lasta mellan husen vilket har gjort att lastbilarna har inte kunnat ladda lika länge.

Allting styrs från Göteborg

En operatör sitter i Göteborg och övervakar och skickar uppdrag till lastbilen, att till exempel köra från baksidan till framsidan. När lastbilen har kommit fram i höjd med lastkajen så ser övervakaren vilken lastkaj som är ledig och skickar ett uppdrag till lastbilen. Den kör då helt autonomt till lastkajen. Ellastbilen kör mellan framsidan och baksidan på Apotea under dagtid. Detta innebär att det räcker att ladda två timmar varannan dag. Elbilen får framföras av en hastighet på 5 km/h och kan lasta 15 EU-pallar.

1 gillning